Co se v článku dozvíte?

Kdy chodí Mikuláš v roce 2020
Kde objednat čerta a Mikuláše a anděla
Kdy bude Mikuláš v dalších 5 letech

Když se řekne Mikuláš, jsou už ve vzduchu cítit Vánoce. Oba svátky mají také hodně společného – a není to jenom fakt, že se slaví v prosinci. Největší radost přinášejí dětem, mají církevní základ a je v nich ukryt vzdor obyčejných lidí proti novotám v polovině 16. století. Den, kdy bude Mikuláš a čert, patří k nejradostnějším v roce.

Čerti s Mikulášem u nás chodí vždy večer 5. prosince, přestože ten den má jmeniny Jitka. Důvodem je revolta proti přechodu z „pravého slunečního času“ na „mechanický německý čas“ roku 1547. Podle pravého času končil den už s příchodem noci, která se počítala jako součást dalšího dne. Na nový mechanický čas si lidé dlouho nemohli zvyknout, proto se od těch dob svátek Mikuláše slaví už o jeden den dříve.

Kdy chodí Mikuláš v roce 2020

Kdy je Mikuláš 2020? Svátek vychází na neděli 6. prosince, ovšem hodným dětem rozdává dárky už v sobotní večer 5. prosince. Tradice vychází z oslav a úcty vůči svatému Mikulášovi z Myry, jednomu z nejoblíbenějších křesťanských světců vůbec.

Mikuláš

K Mikulášovi patří neodmyslitelně pořádný čert

Žil na přelomu 3. a 4. století a během svého života vykonal velké množství dobrých skutků. V ortodoxní církvi je druhou nejuctívanější osobou, zároveň dělá patrona Rusku, ale i námořníkům, dětem či studentům. V západní liturgii je svátkem Mikuláše právě šestý den posledního měsíce v roce.

Kde objednat čerta a Mikuláše a anděla

Dnes jsou mikulášské oslavy předzvěstí vánočních radovánek a příchod statného biskupa s bílým vousem, berlou, mitrou a infulí si lze snadno objednat. Nebo se za Mikuláše, čerty a anděly převléknou známí a obchází potomky svých přátel. Děti si musí připravit nějaké vystoupení, většinou básničku nebo písničku, a pokud byly v průběhu roku hodné, dostanou pamlsky, ovoce a podobné odměny. Pro zlobivce a neposluchy mají čerti připraven pytel uhlí či brambor.

Je zajímavé, že v každé zemi se slaví Mikuláš trochu jinak. V Polsku chodí Mikolaj, v Rakousku ho doprovázejí příšerní pekelníci zvaní krampusové. V Nizozemsku se ulicemi toulá Sinterklaas a Černý Petr. Ostatně zkomolením výslovnosti slova Sinterklaas vzniklo americké pojmenování Santa Claus. Ale to už jsme zase u vánočního příběhu…

Kdy bude Mikuláš v dalších 5 letech

Rok Datum Mikuláše
2020 neděle, 6. prosince
2021 pondělí, 6. prosince
2022 úterý, 6. prosince
2023 středa, 6. prosince
2024 pátek, 6. prosince
2025 sobota, 6. prosince