Co se v článku dozvíte?

Kdy bude první advent
Kdy je první adventní neděle v ostatních letech
Co je to Advent
Adventní věnec
Jak zapalovat adventní věnec
Adventní kalendář

Kdy bude první advent?

Advent 2020 začíná v neděli 29. listopadu (tzv. železná neděle). To znamená, že druhá neděle adventní (bronzová) bude 6. prosince 2020, třetí neděle adventní (stříbrná) bude 13. prosince a čtvrtá neděle adventní (zlatá) bude 20. prosince.

Kdy je první adventní neděle v ostatních letech


rok den datum
2020 neděle 29. 11. 2020
2021 neděle 28. 11. 2021
2022 neděle 27. 11. 2022
2023 neděle 3. 12. 2023
2024 neděle 1. 12. 2024

Co je to Advent?

Pojem Advent označuje období, které začíná nedělí, kdy do Štědrého dne zbývají 4 týdny. Datum dní, kdy je Advent, se může lišit.

Adventní věnec

Adventní věnec, jeden ze symbolů Adventu

Toto období se často označuje jako období příprav na Vánoce. V období, kdy bude Advent, se pořádají vánoční trhy, začínají adventní koncerty, ve městech se rozvěšuje výzdoba. Je to jedno z prvních znamení zimy.

Symboly Adventu

Adventní věnec

Symbolem, který je s tímto obdobím spojen nejvíce, je adventní věnec. Tento věnec je většinou složen ze 4 svíček (většinou 3 modrých nebo fialových a 1 růžové nebo červené), které by měly každá směřovat na jinou světovou stranu. Není to ovšem pravidlem.

V dnešní době se můžeme setkat i s adventním věncem, který má 5 svíček. Pátá se dle pranostiky označuje jako svíčka Kristova.

Každá má podle pranostiky jiný význam. Modrá (nebo fialová) by měla symbolizovat pokání, červená nebo růžová radost.

Jak zapalovat adventní věnec?

I tento zvyk má dokonce své tradice. Uvádí se, že by se měly svíce zapalovat proti směru hodinových ručiček jako odpočítávání příchodu Štědrého dne.

Na 3. adventní neděli by se měla zapalovat svíce růžové nebo červené barvy. Mělo by to symbolizovat radost z končícího období půstu a radost z brzkého příchodu Vánoc.

Jako konec Adventu se uvádí západ slunce na Štědrý večer.

Adventní kalendář

Adventní kalendář ukazuje přesně 24 dní do Štědrého večera. První políčko v něm tedy neoznačuje, kdy začíná Advent, ale datum 1. prosince. Velmi oblíbenou mezi všemi milovníky čokolády a hlavně dětmi, je varianta, která za každým dnem skrývá sladkou čokoládu.

Zajímají vás také: adventní čas, adventní věnec, adventní kalendář, zvyky, tradice, adventní trhy, adventní koncerty.