Vyřezané dýně, čarodějnice, masky a kostýmy, černé kočky, průvody a další symboly patří neodmyslitelně k populárnímu svátku Halloween. Přestože se slaví především v anglosaském světě, i u nás v poslední době roste jeho obliba. Kde se vzal, které tradice se s ním pojí a jaké je datum Halloweenu?

Někdo si možná myslí, že oslava Halloweenu vznikla na základě filmového hororu Halloween (režie John Carpenter, 1978). Často se také objevují názory, podle nichž Halloween navazuje na Samhain, ranou křesťanskou tradici Keltů. Kdepak, chyba lávky, tento lidový svátek má původ v Irsku, kde se inspiroval židovským zvykem slavit svátek Všech svatých už večer před ním.

A kdy se slaví Halloween 2019?

Původ slova Halloween musíme hledat v anglickém „All Hallows' Evening“ (tzn. „Předvečer Všech svatých“). Také je dobré uvědomit si souvislost a návaznost halloweenovského amerického třeštění, po něm následující (ryze křesťanské) slavnosti Všech svatých a další den probíhajících, lidověji zaměřených Dušiček (Památka zesnulých).

K tak trochu strašidelným oslavám spojeným s Halloweenem se naprosto hodí podzim s prodlužující se nocí, sychravým počasím a usínající přírodou. Předvečer Všech svatých nastává každý rok vždy 31. října. Na čtvrtek, kdy je Halloween 2019, se tedy můžeme připravit vydlabanou dýní se svíčkou uvnitř nebo čarodějnickými dekoracemi.

Jak se slaví černo-oranžový svátek Halloween

Oproti zvyklostem za velkou louží to je však téměř nic. Tam se na datum Halloweenu připravují dlouho dopředu. Ve městech se pořádají halloweenské průvody se soutěží o nejlepší masku, děti si vyprávějí hororové příběhy a cpou se typickými bonbóny classic candy porn, v televizi běží speciální vysílání.

Nejvíce se na den, kdy bude Halloween, těší omladina. Převlékne se do kostýmů (kostlivců, duchů a jiných příšer) a vydá se na koledování trick-or-treating (volně přeloženo jako „Koledu, jinak něco provedu“). Kdo neotevře, či nedá koledníkům odměnu, schytá nějaký drobný kanadský žertík.

Kdy bude Halloween v dalších 5 letech

Rok Datum Halloweenu
2019 čtvrtek, 31. října
2020 sobota, 31. října
2021 neděle, 31. října
2022 pondělí, 31. října
2023 úterý, 31. října
2024 čtvrtek, 31. října